0 %

Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

Nedir Bu NDI ?

NDI® (Ağ Aygıtı Arayüzü), NewTek tarafından geliştirilen IP üzerinden Video için üretilen ücretsiz bir protokoldür. Canlı profesyonel videonun mevcut IP altyapısı üzerinden dağıtımına izin vermek için tasarlanmıştır, sistemleri donanım kısıtlamalarından kurtarır ve azaltılmış maliyet ve dağıtım süresi gibi önemli avantajları sağlar.

Bu Yazımda sizlerle aşağıdaki konuları paylaşıyor olacağım.

 • NDI’ye Giriş
 • NDI ne kadar bant genişliği kullanıyor?
 • NDI ve video sıkıştırma ?
 • NDI Sıkıştırma örnekleri ?
 • NDI’yı ağınıza nasıl eklersiniz?

NDI NEDİR?

NDI (Ağ Aygıtı Arayüzü) protokolü, yayıncılara ve video profesyonellerine, video sinyali için yazılım ve donanım tabanlı yerel bir alan ağında yayınlamak için pratik ve kullanışlı mekanizma sağlar. NDI, bir TCP soket bağlantısı üzerinden yüksek kaliteli sıkıştırılmış video, sıkıştırılmamış ses ve çift yönlü meta veriler taşır.

NDI mevcut gigabit ağlarında çözünürlük, en boy oranı ve kare hızından bağımsız videoyu düşük gecikme süresine, düşük CPU kodlamasına ve kod çözmeye olanak tanıyan çok hızlı ancak kaliteli bir codec bileşeni içerir. NDI Hizmetleri, mDNS ile kullanır ve bu nedenle aynı LAN üzerindeki diğer NDI cihazları tarafından otomatik olarak keşfedilebilir. NDI kaynaklarını oluşturmak ve görüntülemek için ücretsiz yardımcı programlar dahil olmak üzere NDI protokolünü desteklemek için çok çeşitli ürünler ve yardımcı programlar mevcuttur. 

NDI, NewTek tarafından geliştirilmiştir. NewTek 2015’te NDI’yi duyurdu ve protokol 2016’nın başlarında bütün üreticilerin kullanımına sunuldu. 2017’de, multicast desteği, NDI-HX isiml, yüksek verimlilik modu ve diğer özellikleri ekleyen protokolün 3. versiyonu yayınlandı.2021 Haziran ayında ise 5. Versiyonu ile son güncellemesini aldı.

NDI HX, Wi-Fi ve 4G ağları gibi düşük bant genişliği senaryolarında kullanılabilen daha düşük bir veri hızı codec bileşenidir.

NDI, yüksek bant genişliğine ve yüksek kullanılabilirliğe sahip herhangi bir ağda en verimli şekilde çalışır.Herhangi bir özel ayar yapmanıza nerdeyse gerek kalmaz. 

Hızlı Ethernet (100 Mbps) ağında tek bir HD video akışı kolaylıkla yönetebilirken, Gigabit (1000 Mbps) ağlar prodüksiyon iş akışlarında çok önemlidir. 1080i HD videodan oluşan tipik bir NDI akışı, akış başına 100 Mbps’ye kadar veri hızı sağlar. Bu son derece verimli akış, çok düşük gecikme süresine sahip olacak şekilde ve birden çok akışın tek bir Gigabit ağında bir araya getirilmesine olanak tanır.

NDI ne kadar bant genişliği kullanıyor?

Sıkıştırma

NDI, özellikle video sinyallerini temel frekans bileşenlerine dönüştüren ayrık kosinüs dönüşümü (DCT) olmak üzere mevcut altyapı üzerinden birden fazla video akışının iletimini sağlamak için sıkıştırma kullanır. DCT ile sıkıştırma yöntemi, kodlama formatlarında ve ara kod çözücülerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Var olan en verimli network codec bileşenlerinden biri olan NDI, profesyonel yayın kullanımı için kabul edilen codec bileşenlerinin çoğundan önemli ölçüde daha iyi sıkıştırma sağlar.

NDI codec bileşeninin tepe sinyal-gürültü oranı (PSNR), tipik video içeriği için 70dB’yi aşıyor. NDI, çok nesilli kararlılık sağlayan ilk kodektir. Temel olarak bir video sinyali sıkıştırıldığında bundan daha fazla kayıp olmadığı anlamına gelir.

Örnek vermek gerekirse ;

Encoding ve Decoding işlemlerinde 2. ve 1000 kodlama aynı olacaktır. Bu birleştirmenin örnekleri NewTek’in NDI SDK’sında [1] sağlanmaktadır.

Gecikme, hem ağ bağlantısının hem de encoder – decoder nokta ürünlerinin bir faktörüdür. NDI, 16 video tarama satırı kadar teknik gecikmeye sahiptir. Hardware uygulamaları, 8 tarama satırı içinde uçtan uca tam gecikme sağlayabilir.

NDI SIKIŞTIRMA ÖRNEKLERİ

NDI video akışlarını sıkıştırır, böylece NDI video akışları ağ üzerinden aynı formatta sıkıştırılmamış bir videoya göre 15:1 oranında dağıtılır. Aşağıda bazı popüler formatlar için örnekleme paylaşıyorum. 

 • SD video = 20 Mbps
 • 1080p50/59.94 video = 125Mbps
 • 720p50/59.94 video = 90Mbps
 • UHDp30 video = 200 Mbps
 • 1080i50/59.94 video = 100 Mbps
 • UHDp60 video = 250 Mbps

AĞINIZA NDI NASIL EKLERSİNİZ?

NDI, özel yapılandırma gereksinimlerinin sıfıra yakın olduğu standart IP tabanlı ağlarda çalışır. Böylece NDI özellikli cihazların ağa bağlı diğer herhangi bir cihaz gibi davranabilir.

NDI entegrasyonu mümkün olduğunca basit olacak şekilde tasarlanmış olsa da, NDI’nin ne yaptığını bilmek için bazı önemli unsurlar vardır ,

 • NDI, cihazların bir ağda otomatik olarak bulunması ve kaydedilmesi için mDNS kullanır
 • NDI, kaynak cihazların IP adresini ve bağlantı noktalarını bir yayın yanıtı yoluyla hedeflere iletmektedir.
 • mDNS Ethernet çerçevesi, 224.0.0.251 IPv4 adresine yayın yapan ve UDP bağlantı noktası 5353’ü kullanan çok noktalı yayın paketidir.
 • NDI, doğrudan izin vermek için bir mesajlaşma sunucusu içerir.
 • NDI mesajlaşma sunucusu, 5960 numaralı TCP bağlantı noktasını kullanır
 • NDI video akışları, 5961 numaralı bağlantı noktasında başlar ve sonraki bağlantı noktaları, bir sistemde mevcut olan toplam NDI akışlarının sayısına göre sırayla atanır.

https://cenkiskin.com

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
*