0 %

Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

IP Yayıncılık Yeni Yayın Standartı mı Oluyor ?

STANDART SİSTEM

SDI, yayıncılık ve prodüksiyon hizmetleri için tercih edilen ara bağlantı standardı olmuştur ve televizyon için üretilmiş standardın yıllar boyunca sahip olduğu güvenilirliği inkar etmek mümkün değildir.

Bununla birlikte, SDI ilk olarak 1.5G HD’ye, 3G’den 6G’ye ve en son olarak da 12G bağlantı hızlarına ayarlanan standart biraz SDI karışıklığına sebeb verdi. Yeni nesil SDI’ye geçmek, genellikle yeni kablo ve konektörler anlamına geliyordu, kablo ve konektörlerin sonlandığı yerde dişlinin değiştirilmesinden bahsetmiyorum bile.

 

SDI hala yeni sistem kurulumları için tercih edilsede, IP projeleri ve geleceğe yönelik merkezi olmayan, uzaktan sistemi yönetmenin avantajlarından yararlanmak isteyen yayıncılar için tercih edilen protokol olduğunu söylemek mümkündür. Genel olarak, SDI bugün küçük ölçekli sistemler ve küçük ile orta ölçekli OB kamyonları için hala aktif şekilde tercih ediliyor.

IP TEKNOLOJİSİ KENDİNİ KANITLADI MI ?

IP yayın standartları muhtemelen zamanla değişecek olsa da, 4K canlı yayınları destekleme yeteneği ile başlıyor ve Türkiye dahil dünyada birçok yüksek öneme sahip canlı etkinlikte bizzat kanıtladığını düşünüyorum. Teknik olarak bakır kablolarla mevcut maksimum hız, CAT 6 veya CAT6a kablolar aracılığı ile 10 GbE (10 Gbps)’dir. Bundan daha yüksek hızlar 25 GbE, 40 GbE ve 100 GbE için için fiber kablolar kullanılmalıdır.

IP prodüksiyon sistemlerinde daha yüksek veri hızlarıyla uyumlu, görüntü kalitesini korurken veri ihtiyaçlarını azaltmak için sinyal sıkıştırma konusunda da birçok çalışma yapılmıştır.

Kameralar da IP prodüksiyon alanında ciddi gelişmeler sağladı. Örneğin, Grass Valley LDX100 gibi NativeIP kameralar, standart bir SMPTE hibrit fiber kablo üzerinden bağlanır ve gerek sıkıştırılmamış gerekse sıkıştırılmış görüntü aktarımı sağlayabilen IP işlevselliğine sahiptir bunun haricinde BirdDog veya Newtek gibi IP alanında öncü markaların çeviricileri sayesinde mevcut SDI iş akışlarında kullanabilecek çeşitli SDI/HDMI – IP çeviriciler mevcuttur. Böylece bütün sistemin değiştirilip IP teknolojisine geçmek gibi ciddi bir yatırımı zamana bölebilir IP yayıncılığın kolaylıklarını yaşayabilirsiniz.

Sadece Grass Valley gibi büyük markaların kameraları değil Newtek’in sunmuş olduğu mobil uygulamalar sayesinde cep telefonu kameralarını dahi kablosuz olarak IP üzerinden mevcut sistemlere aktarımını yapabilirsiniz. Böylece prodüksiyon aşamasında herhangi bir kablo takmadan yeni bir kamerayı sisteme entegre edebilirsiniz.

https://cenkiskin.com

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
*